Występowanie i budowa

Białoporek brzozowy (Fomitopsis betulina) występuje w lasach iglastych i liściastych w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej. Preferuje rosnące na żywych lub martwych drzewach brzozy.

Białoporek brzozowy jest saprotrofem, saprotrof to grzyb, który żywi się martwymi resztkami organicznymi. Grzyby saprotroficzne są bardzo ważne w ekosystemach, ponieważ przetwarzają martwe materie organiczne na substancje mineralne, które są ponownie wykorzystywane przez żywe organizmy.

Grzyby saprotroficzne odgrywają kluczową rolę w rozkładzie i recyklingu materii organicznej w przyrodzie

Wytwarza owocniki, które rosną na powierzchni drzewa i mają kształt półkulisty lub stożkowaty. Owocniki te są szare lub jasnobrązowe, o powierzchni gładkiej lub pomarszczonej, a ich rozmiar może sięgać od kilku centymetrów do ponad pół metra średnicy.

Budowa białoporka brzozowego umożliwia mu przystosowanie się do życia w różnych warunkach środowiskowych oraz wykonywanie swoich funkcji, takich jak chłonność, rozmnażanie czy ochrona przed patogenami.

Owocnik białoporka jest jednoroczny o średnicy od 10 do30 cm, przyrośnięty bokiem do pnia.

Na górnej stronie szaro białawy do brązowawego, pokryty matową, pękającą i złuszczającą się skórką, ma kształt półkulisty lub poduszeczkowaty. Dolna strona tzw. hymenofor jest biały, na przekroju jednolicie zwarty, niewłóknisty, łykowaty.